NYOLCAD DÖNTŐ

Hiába a drámai egyenlítés, Anglia 11-esekkel (!) továbbment

Anglia 1–1-re végződő 120 percet követően, tizenegyespárbajban (4–3) legyőzte Kolumbiát az oroszországi labdarúgó-világbajnokság kedd esti nyolcaddöntőjében, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé. Harry Kane büntetőből szerzett találatát Yerry Mina a rendes játékidő ráadásában, a 93. percben válaszolta meg, így következett a hosszabbítás, majd újabb gólok híján a tizenegyesek. A szétlövés harmadik sorozatában az angol Jordan Henderson hibázott, de a következő két kolumbiai rúgó (Mateus Uribe, Carlos Bacca) is rontott – a britek részéről utolsóként sorra kerülő Eric Dier viszont nem. Angliával teljessé vált a negyeddöntő mezőnye.

Harry Kane a földre került, Anglia tizenegyeshez jutott (Fotó: AFP)

Az angolok nem bíztak semmit a véletlenre, rögtön magukhoz ragadták az irányítást, a korai pontrúgások azonban nem jelentettek jelentős veszélyt David Ospina kapujára, Raheem Sterling lövését blokkolták, Kane fejese viszont már okozott némi riadalmat, a kolumbiaiak szerencséjére eléggé „kifacsart” szögből kellett volna betalálnia, a labda végül a háló tetején landolt.

A mezőnyfölény mellett az is gyönyörűen kirajzolódott az első negyedórában, hogy mi lehet Anglia gyenge pontja, a háromvédős rendszer a nem túl gyakran jelentkező kolumbiai kontráknál kész életveszélyt rejtett magában, ráadásul Falcaóék ennek tudatában keményen le is támadták a brit védőket. Dél-amerikai kezdeményezésnél viszont fordult a kocka, a visszahúzódó és betömörülő angolok komoly nehézséget okoztak, így amennyire lehetett, Kolumbia átadta a területet, és elsősorban villámgyors szélsői révén próbálta megbontani a reteszt.

A remek iram kissé visszaesett a játékrész hajrájára, a szünet előtt még feljegyezhettük az első kolumbiai próbálkozást, illetve kaput talált lövést (34 és 46 percet kellett rá várni, és mindkettő teljesen veszélytelen volt), ezek mellett Wílmar Barrios keménykedése (visszafejelt Harry Maguire-nak, amiért csak sárga lapot kapott) és Kieran Trippier veszélyes szabadrúgása zárta a félidőt.

A folytatás után egy ideig az első félidő végén látott mezőnyjáték és ívelgetés köszönt vissza, utána viszont beindultak az események. Egy perc leforgása alatt előbb Dávinson Sánchez mentett óriásit Maguire elől, majd a kolumbiai névrokona, Carlos Sánchez került középpontba, birkózásban is ritkán látható mozdulatsorral a földre vitte Kane-t, Anglia pedig büntetőhöz jutott. A labda mögé a sértett állt, és a jobbra Ospina helyére, középre emelte a labdát, megszerezve hatodik gólját a tornán (0–1). Az angol klasszis 1939 óta (Tommy Lawton) az első játékos, aki hat egymást követő meccsen képest volt betalálni a „háromoroszlánosok” mezében, egyúttal beérte az egy kiírásban legeredményesebb angolnak számító Gary Linekert – a legendás támadó 1986-ban hat találattal lett gólkirály.


Ezután sajnos a játék háttérbe került, a kolumbiaiak már a tizenegyesnél is óriási cirkuszt csináltak, utána pedig a mezőnyben igyekeztek megtorolni az érzésük szerint őket ért igazságtalanságot. A méterekről bevetődés és odapakolások között néhány helyzetet is feljegyezhettünk, közülük Ali fejese volt a legveszélyesebb, a Spurs középpályása viszont három méterről a kapu fölé fejelt.

A hajrával együtt megérkeztek a nagyobb lehetőségek is, Jesse Lingard két ízben is eldönthette volna a továbbjutást, ám először kétes szituációban a földre került tizenhatoson belül – nem nézték vissza az esetet –, másodjára pedig hosszan tolta meg a labdát, ráadásul ezután ő volt szabálytalan. A kettő között Kyle Walker óriási hibáját kihasználva végigfutott a kolumbiai kontra, aminek végén Cuadrado bombázott ziccerben a bal felső mellé.

Sokáig úgy tűnt, ezzel ellőtte utolsó puskaporát is Kolumbia, aztán az ötperces ráadás alaposan rácáfolt erre. Már Mateus Uribe elképesztő lövése is gólt érdemelt volna, ezt azonban Jordan Pickford a vb egyik legnagyobb bravúrjával szögletre tolta, a pontrúgásnál viszont Yerry Mina emelkedett a legmagasabbra, és a labdát a földre pattintva a jobb felsőbe fejelt. A gólvonalon álló Trippier még beleért, de menteni nem tudott – kérdés, miért nem próbált felugrani (1–1). Mina egyébként harmadszor talált be a tornán, a német Paul Breitner (1974) óta egyetlen védő sem volt ilyen eredményes. Ami a túloldalt illeti, Anglia először kapott gólt a második félidő ráadásában világbajnoki meccsen.

Következett a hosszabbítás, amelyben már nyoma sem volt az addig magabiztos angoloknak, a csereként beállt Carlos Bacca és Falcao is veszélyeztetett fejjel, különösen utóbbinál aludtak el a brit bekkek. A kolumbiai kapu előtt Jamie Vardy okozott kétszer bonyodalmat, aztán Danny Rose éles szögből leadott lövése, utóbbi csak centikkel kerülte el a bal alsót.

Az utolsó nagy helyzet a balhátvédé volt, jöhettek a büntetők az angolok nagy örömére... Anglia ezt megelőzően háromszor vívott tizenegyespárbajt, ezek közül egyet sem nyert meg, és a kép akkor sem jobb, ha hozzávesszük a kontinensviadalokat: hét párbajból hatszor alulmaradtak, ráadásul értékesítési mutatójuk (65.7 százalék) is messze az átlag alatti.

Hogy megszakadjon a rossz sorozat, Angliának még azt is levezették, hogy kell tizenegyespárbajt megnyerni, és hogy ez vagy más, de az áttörést sikerült elérni. Az első két sorozatban nem hibázott senki, és bár utána Jordan Hgenderson lövését kivédte Ospina, az utolsó két körben Uribe és Bacca is rontott, így Anglia története során először sikerrel vette a tizenegyespárbajt világbajnokságon.

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ

KOLUMBIA–ANGLIA 11 (0–0, 1–1, 1–1) – tizenegyesekkel 3–4
Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző. Vezette: Geiger (amerikai) 
KOLUMBIA: Ospina – Arias (C. Zapata, 116.), Mina, D. Sánchez, Mojica – Barrios, C. Sánchez (Uribe, 79.), Lerma (Bacca, 61.) – Juan Cuadrado, Quintero (Muriel, 88.) – Falcao.Szövetségi kapitány: José Pékerman 
ANGLIA: Pickford – Walker (Rashford, 113.), Stones, Maguire – Trippier, Alli (Dier, 81.), Henderson, Lingard, A. Young (Rose, 102.) – Sterling (Vardy, 88.), Kane. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate
Gólszerző: Mina (90+3.), ill. Kane (57. – 11-esből)
Sárga lap: Barrios (41.), Arias (52.), C. Sánchez (54.), Falcao (63.), Bacca (64.), Juan Cuadrado (118.), ill. Henderson (56.), Lingard (69.)

Kane-ék ellenfele a Svájcot kiverő Svédország lesz a legjobb nyolc között, folytatás pénteken az Uruguay–Franciaország és a Brazília–Belgium negyeddöntőkkel.

Forrás: nemzetisport.hu

Valamit nagyon jól csinálunk – véli a svéd gólszerző

Emil Forsberg (középen) és udvartartása (Fotó: AFP)

Boldog és egységes svédek, nem kellően pörgő svájciak – íme, egy nyilatkozatcsokor a kedd délután Szentpéterváron lejátszott Svédország–Svájc (1–0) labdarúgó-világbajnoki nyolcaddöntő után.

„Könny szökik a szemembe, ha végiggondolom, mi mindent ért már el ez a csapat – engedett utat érzelmeinek az egyetlen gólt szerző, a meccs emberének megválasztott Emil Forsberg. – Nem sok esélyt adtunk a svájciaknak. Bent vagyunk a negyeddöntőben, ennél nyilvánvalóbb bizonyíték nem kell arra, hogy valamit nagyon jól csinálunk. Tudjuk, hogy ha mindent a megbeszélteknek megfelelően hajtunk végre, támadásban és védekezésben is remek teljesítményre vagyunk képesek.”

„Mélységesen csalódottak vagyunk, hiszen ennél többre vágytunk – tolmácsolta a svájci öltöző hangulatát Vladimir Petkovic szövetségi kapitány. – Persze gratulálunk a svédeknek, hiszen pontosan azt csinálták, amiben a legjobbak, és ez ma elegendő volt ahhoz, hogy legyőzzenek bennünket. Ha egyszer gólt szereznek, irgalmatlanul nehéz feltörni a védelmüket. Egyszerűen nem játszottunk elég jól, ez a teljesítmény nem lehetett elég a győzelemhez. Ugyanaz történt velünk, ami a svédek többi ellenfelével is: valamiért nem tudtunk kibontakozni, valami hiányzott a játékunkból, nem tudtunk a kellő hőfokon futballozni. Az utolsó tizenöt percre felpörögtünk, de már késő volt.”

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ

SVÉDORSZÁG–SVÁJC 1–0 (0–0) 

Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 64 042 nézőV: Skomina (szlovén)
SVÉDORSZÁG: R. Olsen – Lustig (Krafth, 82.), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Claesson, G. Svensson, Ekdal, Forsberg (M. Olsson, 82.) – Berg (Kiese Thelin, 91.), Toivonen. Szövetségi kapitány: Janne Andersson
SVÁJC: Sommer – Lang, Djourou, Akanji, R. Rodríguez – Behrami, G. Xhaka – Shaqiri, Dzemaili (Seferovic, 73.), Zuber (Embolo, 73.) – Drmic. Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic  
Gólszerző: Forsberg (66.)
Sárga lap: Lustig (31.), ill. Behrami (61.), G. Xhaka (68.)
Kiállítva: Lang (94.)

Forrás: nemzetisport.hu

Hihetetlen fordítás – Belgium kétgólos hátrányból állt fel Japán ellen

Uruguay, Franciaország, Oroszország, Horvátország és Brazília után Belgium is bejutott az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon a legjobb nyolc közé azt követően, hogy a nyolcaddöntőben kétgólos hátrányból fordítva, drámai hajrában 3–2-re legyőzte Japánt.

Belgium kétgólos hátrányból jutott tovább (Fotó: AFP)

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ
Belgium–Japán 32 (0–0)
Rosztov-na-Donu, Rosztov Aréna, 41 466 néző. Vezette: Diedhiou (szenegáli)
Belgium: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (Chadli, 65.) – Mertens (Fellaini, 65.), R. Lukaku, E. Hazard. Szövetségi kapitány:Roberto Martínez
Japán: Kavasima – Sodzsi, Nagatomo, Szakai H., Josida – Sibaszaki (Jamagucsi, 81.), Haragucsi (Honda, 81.), Kagava, Inui, Haszebe – Oszako. Szövetségi kapitány: Nisino Akira
Gólszerző: Vertonghen (69.), Fellaini (74.), Chadli (94.), ill. Haragucsi (48.), Inui (52.)
Sárga lap:
 Sibaszaki (40.)

 

Japán nem teketóriázott, a kezdő sípszó elhangzása után rögtön letámadta a belgákat, Kagava Sindzsi pedig már az első percben eleresztett egy bombát húsz méterről, de a labda néhány méterrel elkerülte Thibaut Courtois kapuját.

Az első belga kísérletig a 16. percig kellett várni, ekkor Axel Witsel próbálkozott, de az egyik japán védőről a labda a kapu fölött elszállt. Nem sokkal később Romelu Lukaku előtt adódott kétszer is lövőhelyzet, de ahogy a belga óriáshoz került a labda, rögtön körbevette két japán védő, Lukaku mindkét próbálkozása elakadt a blokkban.

A 25. percben aztán ténylegesen ott volt a lehetőség, viszont Dries Mertens beadása után Lukaku eltörte a labdát a japán kaputól három méterre, így a gól elmaradt. Belgium érezhetően rákapcsolt, rögtön jött is Eden Hazard, a Chelsea ásza 16-ról durrantott, de Kavasima Eidzsi kiöklözte a labdát. Egy perccel később, egy beadás után Vincent Kompany fejelhetett volna gólt, de a védő éles szögből inkább visszakanalazta a labdát, így nem találta el a kaput.

A 31. percben egy kontra végén Inui Takasi fejelhetett öt méterről, de a bólintás gyenge volt, ráadásul középre is ment, Courtios-nak csemege volt. A 45. percben épp a belgák sztárkapusa borzolta a kedélyeket, miután majdnem nagy potyázott egy óriásit – igaz, ha a japán akcióból gól lesz, a játékvezető valószínűleg visszafújja, mivel les állás előzte meg.

Az első félidőben nem született gól, Belgium a hatalmas nyomás ellenére sem tudott igazán nagy gólhelyzetet kidolgozni. A második játékrész elején aztán jött az, amire nem sokan számítottak: megszerezte a vezetést Japán!

Az ázsiaiak kontrájánál Jan Vertonghen hibázott, amit Haragucsi Genki köszönt szépen, és kilenc méterről mesteri pontossággal kilőtte a kapu jobb alsó sarkát (0–1).


A belgák szinte rögtön az ellentámadásból egyenlíthettek volna, Hazard lőtt óriási kapufát, ám a slusszpoén az 52. percben érkezett, a japánok ugyanis kettőre növelték az előnyüket! Kagava húzogatta a labdát a belga tizenhatosnál, majd letette Inuinak, aki 24 méterről, középről kiválóan csavart a kapu bal alsó sarkába. Hiába repült Courtois, nem védhette (0–2)!

A kétgólos hátrány után óriási nyomást helyeztek a visszahúzódó japánokra a belgák, a 62. percben Lukaku fejelhetett ajtó-ablak helyzetben, ám öt méterről nem találta el a kaput, a labda néhány centiméterrel elkerülte a bal kapufát.

A 65. percben japán kontra végén Haragucsi megszerezhette volna a második gólját is, ám kilenc méterről, estében már nem tudta kapura irányítani a labdát, amely így messzire elkerülte a belga kaput. Ez a perc nem csak azért volt fontos a belgák számára, mert megúszták újabb gól nélkül: Roberto Martínez kettős cserére szánta el magát. Amely nyomán...

...a 69. percben egészen komikus jelenetek után szépített Belgium: Nacer Chadli fejese után Kavasima röviden ütötte ki a labdát, ami egy beadás után balra került, épp Vertonghen elé, aki középre akarta fejelni, de rosszul ért a labdába, viszont éppen így lett jó, mert a labda védhetetlenül behullott a bal fölsőbe (1–2).

A belgák folytatták a rohamokat, s ennek hamar meg is lett az eredménye, a 74. percben a nem sokkal korábban beálló Marouane Fellaini fejelt Hazard beadása után öt méterről a kapu közepébe, Kavasima tehetetlen volt (2–2).

A 85. minutumban Roberto Martínez csapata a maga javára fordíthatta volna a meccset, ám Kavasima Chadli, majd Lukaku fejesénél is nagyot védett. Amikor már mindenki elkönyvelte, hogy jöhet a hosszabbítás, a 94. percben megindult egy utolsó belga kontra, De Bruyne nagyszerűen tette ki a labdát a jobb szélen érkező Meuniernek, aki laposan középre passzolt, a Fellainihez hasonlóan szintén csereként beküldött Nacer Chadli pedig közvetlen közelről a japánok kapujába passzolt, 3–2-re alakítva az állást, egyúttal megnyerve csapatának a mérkőzést!


Belgium ezzel megúszta a blamát, bejutott a legjobb nyolcba, ahol Brazíliával találkozik. Az összecsapás legjobbjának az egy gólpasszig jutó Eden Hazard-t választották meg.

Forrás: nemzetisport.hu

Tovább tart az átok, Brazília ismét legyőzte Mexikót

Brazília is bejutott a legjobb nyolc közé az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután a nyolcaddöntőben Neymar és Roberto Firmino találatával 2–0-ra legyőzte Mexikó válogatottját.

Neymar lett a meccs embere – a galéria megnyitásához kattintson a képre! (Fotó: AFP)

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ

BRAZÍLIA–MEXIKÓ 2–0 (0–0)

Szamara, 
Kozmosz Aréna, 41 970 néző. Vezette: Rocchi (olasz)
Brazília: Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luís – Paulinho (Fernandinho, 80.), Casemiro – Willian (Marquinhos, 91.), Philippe Coutinho (Firmino, 86.), Neymar – Gabriel Jesus. Szövetségi kapitány: Tite
Mexikó: Ochoa – E. Álvarez (J. dos Santos, 56.), Ayala, Salcedo, Gallardo – H. Herrera, R. Márquez (Layún, a szünetben), Guardado – Vela, J. Hernández (R. Jiménez, 60.), Lozano. Szövetségi kapitány: Juan Carlos Osorio
Gólszerző: Neymar (51.), Firmino (88.)
Sárga lap: Luís (43.), Casemiro (59.), ill. E. Álvarez (38.), H. Herrera (55.), Salcedo (77.), Guardado (93.)

Mexikó nem várhatta túl jó előjelekkel az összecsapást, hisz még sohasem nyert Brazília ellen vb-n, sőt gólt sem szerzett. Eddig négy alkalommal találkozott egymással a két ország válogatottja. Négy éve 0–0 lett a végeredmény, 1962-ben a brazilok 2:0-ra, 1954-ben 5:0-ra, 1950-ben pedig 4:0-ra nyertek. Ám ezek mind csoportmeccsek voltak.

Tite, a brazilok mestere végül nem kockáztatott, s nem nevezte a kezdőbe a szerbek ellen megsérülő Marcelót, akinek a helyén Filipe Luís játszott. Nem mondhatni, hogy kivártak volna a csapatok, semmi óvatoskodás – a negyedik percben Chicharito Hernández lövésénél nagyot mentett Luís, két percre rá a másik oldalon már Neymar kínálta meg Guillermo Ochoát, ám a 20 méterről megeresztett lövés nem okozott gondot a mexikói kapusnak.

A 15. percben Hirving Lozano tört be a tizenhatos jobb sarkánál, beadásáról nem sokkal maradt le Chicharito, a 22. percben pedig Héctor Herrera lőhetett volna, de a kísérletbe Casemiro vetődött bele lábbal.

A 25. percben Neymar villant meg, gyönyörű lövőcsellel két védőt is elfektetett, majd az ötös széléről, némileg kiszorított szögből csavart, de Ochoán ezúttal sem fogott ki. Egy perccel később Gabriel Jesus próbálkozását vágta ki egy védő, az ismétlésnél Philippe Coutinho zúdított távolról kapura, de a labda két méterrel fölé szállt.

A 33. percben Jesus lőtt tizenegy méterről ballal, Ochoa azonban ezúttal is védett. Az első játékrészben nem esett gól – ez volt a világbajnokság első olyan nyolcaddöntője, amelynek az első félidejében nem talált be egyik csapat sem.

A második félidő elején, egy szöglet után Coutinho került helyzetbe, a Barca ásza 14 méterről lövésre vállalkozott, és Ochoa bemutatta a 21. védését is a tornán – a mexikóiak kapusa volt az első, aki elérte a 20-as határt.

Az ötvenedik percben már a másik oldalon jött távolról a bomba, de elkerülte a kaput. Az ellentámadásnál ellenben már Ochoa sem tudott segíteni: Neymar indította Williant, aki az ötös bal sarka elől ballal a hosszú sarok felé lőtt, de gyengén – Jesus csúszott középen, hogy bekotorja a labdát, ám lemaradt, nem úgy Neymar, aki idejében érkezett, és megszerezte a vezetést Brazíliának (1–0)!

Az 59. percben Paulinho növelhette volna a brazilok előnyét, Fagner tette be laposan a labdát a jobb szélről, Paulinho egyből lőtt, de a bal felső tartó lövést Ochoa kitenyerelte. Két perccel később jött a mexikói kontra, amelynek végén Carlos Vela csavart, de Alisson Becker figyelt, és kitornászta a labdát a léc alól.

A 63. percben megint Ochoa volt a főszereplő: Willian durrantott 16 méterről, a mexikói kapus védett. Nem sokkal később Willian mutatott be hatalmas szólót, amelynek végén Neymarhoz tette a labdát, a támadó tizenkét méterről keveset tévedve elgurított a bal kapufa mellett.

Brazília a folytatásban átadta a területet, Mexikó azonban hiába próbálkozott, nem tudott helyzetet kialakítani, sőt a 88. percben a nem sokkal korábban beálló Roberto Firmino kontrából eredményes volt – Fernandinho szerzett labdát, indította Neymart a bal szélen, ő az ötös bal sarka elől elgurította kapura a labdát, Ochoa beleért, pechére viszont Firmino érkezett, és közvetlen közelről a hálóba lőtt. 2–0

Tite gárdája tehát 2–0-ra legyőzte dél-amerikai riválisát, és bejutott a negyeddöntőbe, ahol a Belgium–Japán mérkőzés nyertesével találkozik. A mexikói válogatott sorozatban hetedik világbajnokságán zúgott ki a nyolcaddöntőben.

A mérkőzés legjobbjának Neymart választották meg.

Forrás: nemzetisport.hu

Egy helyett tíz tizenegyes döntött: Horvátország kiejtette Dániát

Horvátország lesz a házigazda ellenfele a legjobb nyolc között az oroszországi világbajnokságon, mivel 1–1-es rendes játékidőt követően tizenegyespárbajban 3–2-re legyőzte Dániát.

Kicsi a rakás, kicsi az ország, nagy az öröm (Fotó: AFP)

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ

HORVÁTORSZÁG–DÁNIA 1–1 (1–1, 1–1, 1–1) – tizenegyesekkel: 3–2 

Nyizsnyij Novgorod, Nyizsnyij Novgorod Stadion, 43 319 néző. V: Néstor Pitana (argentin)
Horvátország: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (Pivaric, 81.) – Rakitic, Brozovic (Kovacic, 71.) – Rebic, Modric, Perisic (Kramaric, 97.) – Mandzukic (Badelj, 108.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
Dánia: K. Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, M. Jörgensen, Knudsen – Christensen (Schöne, a szünetben), Delaney (Krohn-Dehli, 98.), Eriksen – Y. Poulsen, Cornelius (N. Jörgensen, 66.), Braithwaite (Sisto, a hosszabbítás szünetében. Szövetségi kapitány: Age Hareide 
Gólszerző: Mandzukic (4.), ill. M. Jörgensen (1.) 
Sárga lap: M.Jörgensen (115.)
Horvátország ezt megelőzően legutóbb 1998-ban volt érdekelt az egyenes kieséses szakaszban, akkor bronzéremmel tért haza a vb-ről. Luka Modricéktól sokan most is joggal várnak hasonlóan remek szereplést – pláne, hogy ezen az ágon a spanyolok kiesésével gyakorlatilag nem maradt topcsapat (nem megbántva az angol drukkereket). Ehhez persze a 18 meccses veretlenségi szériában lévő dánoknak is volt néhány szavuk. Sőt, Dánia a csoportkörben összesen csupán egy gólt kapott – igaz, cserébe egyik meccsén sem talált be egynél többször.

Nem tett rosszat a találkozó alaphangjának, hogy a dánok rögtön az első támadásukból gólt szereztek az első percben. Jonas Knudsen hatalmas bedobása után a labda Mathias Jörgensen elé keveredett, ő meg az ötös környékéről ballal lőtt, Danijel Subasic lábáról pedig saját kapujába pattant a labda. 0–1
A horvátok pontosan tudták, mi a legjobb megoldás egy gyorsan kapott gólra, s a negyedik percben egyenlítettek – jókora dán segítséggel. A felszabadítani igyekvő Henrik Dalsgaard csapattársát, Andreas Christensent találta fejbe, a labda így Mario Mandzukic elé pattant, aki közelről nem hibázott. 1–1

Az óra 3:37-et mutatott Mandzukic találatánál. Ilyen gyorsan még sohasem szerzett gólt két csapat egy meccsen a vb történetében.
 Nem sokkal később Mandzukic esett el gyanús körülmények között a tizenhatoson belül, de az argentin játékvezető, Néstor Pitana nem látott szabálytalanságot.

A szünetig Horvátországnak voltak ígéretesebb próbálkozásai, de Kasper Schmeichel állta a sarat – vagy Ivan Perisic nem találta el a labdát nagy helyzetben, esetleg Dejan Lovren fejelt centikkel a kapufa mellé. A dánok részéről Christian Eriksen veszélyes tekerése adhatott reménykedésre okot. 

A második félidő eleje közel sem volt olyan izgalmas, mint az első. Majd negyedórát kellett várni az első helyzetre, ám a dán Martin Braithwaite pocsékul kivitelezte közeli lövését.

A hajrában mindkét fél átlövésekkel igyekezett elkerülni a ráadást, de Lasse Schöne, Ivan Rakitic és Braithwaite sem találta el a kaput, így még kétszer tizenöt perc futballt rendelt el az argentin játékvezető. Korábban Dánia és Horvátország sem játszott hosszabbításos vb-meccset.

A kétszer tizenöt perces ráadás első félideje alapján már készülhettünk a tizenegyesekre. Talán a dánok mutattak valamivel többet támadásban (Schöne és Pione Sisto lövése révén).
Aztán váratlanul már a 115. percben láthattunk egy tizenegyest! Modric zseniálisan ugratta ki Ante Rebicet, aki kicselezte Schmeichelt, de a gólszerző Jörgensen hátulról buktatta a horvát támadót. A tizenegyest Modric azonban pocsékul rúgta, Schmeichel megfogta a bal alsóba tartó labdát! Kasper Schmeichel édesapja, az Európa-bajnok Peter eksztázisban ünnepelte fia bravúrját a lelátón.

Schmeichel kivédte Modric tizenegyesét a 117. percben (Fotó: AFP)

Egy tizenegyes helyett így tíz döntött a továbbjutásról. A dánok kezdtek, de legnagyobb sztárjuk, Ericksen kihagyta – illetve Subasic a kapufára tolta a labdát. Csakhogy a horvátok első rúgója, Milan Badelj is rontott – Schmeichel lábbal védett. 

A következő négy végrehajtó nem hibázott (Modric is belőtte a maga büntetőjét). Aztán jött Schöne, akinek lövését kivédte Subasic. Nem kellett aggódniuk a dánoknak, mert Josip Privaric is rontott, Schmeichel szépen védett. Az ötödik körben Nicolai Jörgensen Subasic lábát találta el, Ivan Rakitic pedig magabiztosan továbblőtte a horvátokat a legjobb nyolc közé, ahol a házigazda oroszokkal találkoznak.

Rakitic büntetője döntött (Fotó: AFP)

Forrás: nemzetisport.hu

Megint lecsapott a házigazda átka – kiestek a spanyolok!

A házigazda orosz válogatott 1–1-es rendes játékidőt követően tizenegyesekkel legyőzte Spanyolországot a világbajnokság nyolcaddöntőjében. Oroszország ellenfele a Horvátország–Dánia párharc győztese lesz.

Igor Akinfejev volt az oroszok hőse (Fotó: AFP)

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ

SPANYOLORSZÁG–OROSZORSZÁG 1–1 (1–1, 1–1, 1–1) – tizenegyesekkel: 3–4
Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző. Vezette: Kuipers (holland) 
SPANYOLORSZÁG: De Gea – Nacho (Carvajal, 70.), Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Koke, Busquets – David Silva (Iniesta, 67.), Isco, Marco Asensio (Rodrigo, 104.) – Diego Costa (Iago Aspas, 80.). Szövetségi kapitány: Fernando Hierro
OROSZORSZÁG: Akinfejev – Mário Fernandes, Kutyepov, Ignasevics, Kudrjasov, Zsirkov (Granat, a szünetben) – Szamedov (Cserisev, 61.), Kuzjajev (Jerohin, 97.), Golovin, Zobnyin – Dzjuba (Szmolov, 65.). Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov  
Gólszerző: Ignasevics (12. – öngól), Dzjuba (41. – 11-esből)
Sárga lap: Piqué (40.), ill. Kutyepov (54.),  Zobnyin (71.) 

Forrás: nemzetisport.hu

Cavani duplázott, hazaküldte C. Ronaldóékat

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében, Szocsiban Uruguay a kétgólos Edinson Cavani vezérletével 2–1-re győzött Portugália ellen, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé, ahol Franciaországgal találkozik majd.

C. Ronaldo letámogatta a pályáról Cavanit, de a vb a portugálok számára fejeződött be (Fotó: AFP)

Szocsit ellepték a kék mezes uruguayi szurkolók, a galibát mégsem ők okozták. Alighogy elkezdődött a mérkőzés, a portugálok támadást vezettek, egy drukker pedig úgy gondolta, megnézi magának közelebbről Cristiano Ronaldót. A terve nem vált be, a biztonságiak még a szögletzászló előtt lekapcsolták, és néhány kevésbé baráti ölelés kíséretében kivezették. Itt még nem volt vége: egy másik fanatikus Pókembert idéző mozdulattal ugrott le a tribünről és indult meg a pálya felé, de ő sem jutott messzebbre a társánál.

Uruguay viszont messzire jutott, legalábbis egyelőre a negyeddöntőig, ahol majd az Argentínát kiejtő Franciaországgal találkozik. Alig néhány perc kellett a dél-amerikaiaknak, hogy megszerezzék a vezetést, a gólt a Suárez, Cavani csatárpáros hozta össze. A Barcelona támadója pazarul ívelt a tizenhatoson belülre, az ötösnél érkező PSG-sztár pedig üresen fejelhetett – innen ő nagyon ritkán hibázik, most sem tette.

Az oroszországi világbajnokságon már negyedik gólját összehozó duó hátrafutni sem volt rest, a portugál támadásoknál saját térfelén segített be a védekezésbe. A szervezett, masszív uruguayi játék nem feküdt Ronaldóéknak, a dél-amerikaiak ráadásul Diego Godín vezérletével amikor tudták, lassították a tempót. Az előny birtokában nyugodtan tehették ezt, gyakran Fernando Muslera kapust is bevonták a labdázgatásba. A portugál szurkolók eközben „izlandit játszottak", de a tapsvihar nem lendítette kedvenceiket magasabb fokozatba az első félidőben.

Nem úgy a másodikban. Egy jóval agilisabb portugál csapat futott ki a pályára, amely tíz perc alatt le is dolgozta a hátrányát a fordulás után, Pepe stukkolt közelről a hálóba egy szöglet után. Szinte még égett az európaiak tenyere az egyenlítő találat utáni pacsik után, mire Uruguay ismét gólt szerzett – és megint Cavani. A termetes csatár ezúttal lábbal zörgette meg a hálót, tizenhatról mesterien csavart a bal alsóba.

Ez utolsó megmozdulásainak egyike volt, mivel pár perccel később egy ütközésnél megsérült, lebicegett, és cserét kért. Az uruguayi fanatikusok becenevén kezdték éltetni Cavanit, aki fájdalmas arccal vánszorgott a kispad felé. Fernando Santos próbálta cserékkel frissíteni a portugál válogatottat, Ricardo Quaresma már Pepe gólja előtt bevetésre készen toporgott az oldalvonalnál, de visszaöltöztették. Alig kortyolt kettőt a frissítőből a kivételes rúgótechnikájú szélső, máris vehette le a megkülönböztetőt, a második uruguayi gól után beállt.

A portugálok szinte meddő mezőnyfölényben futballoztak az utolsó valamivel kevesebb mint fél órában, a beadások és átlövések sem hozták meg a várva várt áttörést. Cristiano Ronaldót jól vették ki a játékból az uruguayiak, a minden hájjal megkent Godín irányította védelem szinte minden egyes alkalommal a Real Madrid klasszisa elé csúszott. Bernardo Silva megmutatta, miért választotta őt középpályája megerősítésére a Manchester City és Pep Guardiola, remekül kevergetett középen, ám a társak nem tudtak mihez kezdeni az általa kiosztott labdákkal.

Az idő viszont egyre jobban szorította Portugáliát, melynek játékába egyre több pontatlanság csúszott, míg az uruguayiak az utolsó pillanatig koncentráltak és meg tudták őrizni hidegvérüket. Ez pedig a negyeddöntőbe segítette őket – pénteken Franciaországgal találkoznak Nyizsnyij Novgorodban az elődöntőbe jutásért.

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ

URUGUAYPORTUGÁLIA 2–1 

Szocsi, Fist Stadion. 44 287 néző. Vezette: Carlos Arturo Ramos (mexikói) 
Uruguay:
 Muslera – Cáceres, J. Giménez, Godín, Laxalt  – Nández (C. Sánchez, 85.), Torreira, Vecino, Bentancur (C. Rodríguez, 63.) – L. Suárez, Cavani (Stuani, 74.). Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez
Portugália: Rui Patrício – R. Pereira, Pepe, Fonte, Guerreiro – B. Silva, W. Carvalho, Adrien Silva (Quaresma, 65.), Joao Mário (Manuel Fernandes, 85.) – Guedes (André Silva, 74.), C. Ronaldo. Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Gólszerző: Cavani ( 7., 62.), ill. Pepe (55.)
Sárga lap: C. Ronaldo (93.)

Forrás: nemzetisport.hu

Franciaország felnégyelte és hazaküldte Messiéket

Elsőként Franciaország jutott be a negyeddöntőbe az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután látványos, fordulatos mérkőzésen 4–3-ra legyőzte Argentínát. A franciák hamar előnybe kerültek, de az argentinok fordítani tudtak – aztán jött egy óriási bomba Benjamin Pavard-tól, majd egy dupla Kylian Mbappétól, Didier Deschamps csapata bő tíz perc alatt padlóra küldte a pocsékul védekező dél-amerikaiakat.

A szenzációsan futballozó Kylian Mbappé volt a mezőny legjobbja (Fotó: AFP)

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ

FRANCIAORSZÁG–ARGENTÍNA 4–3 (1–1)

Kazany, Kazany Aréna, 42 873 néző. Vezette: Fagani (iráni) 
Franciaország: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernández – Pogba, Kanté, Matuidi (Tolisso, 75.) – Mbappé (Thauvin, 89.), Griezmann (Fekir, 83.), Giroud. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
Argentína: Armani – Mercado, Otamendi, Rojo (Fazio, a szünetben), Tagliafico – E. Pérez (Agüero, 66.), Mascherano, Banega – Pavón (Meza, 75.), Messi, Di María. Szövetségi kapitány: Jorge Sampaoli 
Gólszerző: Griezmann (13. – 11-esből), Pavard (57.), Mbappé (64., 68.), ill. Di María (41.), Mercado (48.), Agüero (93.)
Sárga lap: Matuidi (72.), Pavard (73.), Giroud (93.), ill. Rojo (11.), Tagliafico (19.), Mascherano (43.), Banega (50.), Otamendi (93.)

Az okozott volna meglepetést, ha Jorge Sampaoli (vagy a játékostanács...) nem változtat az argentin kezdőcsapaton, de bejött a papírforma – új formáció (4–3–3/4–2–3–1, Lionel Messi hamis kilencesként) lépett a pályára Franciaország ellen. Ez volt Sampaoli 15. mérkőzése az argentin kispadon – a 15. különböző kezdő tizeneggyel.

A francia válogatott álomszerűen kezdett, megvalósítva a tökéletes meccsforgatókönyvet. Antoine Griezmann a 9. percben szabadrúgásból telibe kapta a keresztlécet, majd jött Kylian Mbappé, aki Éver Banega labdavesztését kihasználva a fiatal Ronaldót vagy Thierry Henry-t idéző, döbbenetes sebességre gyorsult fel, faképnél hagyta a teljes argentin védelmet, Marcos Rojo meg jobb híján fellökte a büntetőterületen belül – egyértelmű tizenegyesAntoine Griezmann állt a labda mögé, és laposan, magabiztosan értékesítette a büntetőt a 13. percben (1–0).

A tizenegyes előtti jelenetsor semmi jót nem ígért Argentínának, hiszen a torna során először minden a franciák kedve szerint alakult: nem nekik kellett irányítaniuk a játékot, viszont szélvészgyors futballistáikkal kedvükre kontrázhattak. A 19. percben egy remek Paul Pogba-indítással lépett meg Mbappé, de Nicolás Tagliafico még a tizenhatos vonala előtt a talajba gyalulta, a szabadrúgást pedig Pogba elpazarolta.

Egészen a 42. percig az argentinok hiába próbálkoztak a francia védelem feltörésével, akkor viszont jött Ángel Di María: a vb-n eddig semmit sem mutató szélső 28 méterre a kaputól, középen üresen maradt – senki sem lépett ki rá –, és káprázatos lövést küldött a bal fölső sarokba (1–1)! Bosszúsan mehettek az öltözőbe a franciák, egyértelműen jobbak voltak az első félidőben, ám nem tudták megtartani az előnyüket.

Ugyan az argentinok vezettek is, de a meccsen a franciák akarata érvényesült (Fotó: AFP)

Franciaország egy kis ijedelem után egy bő tízperces rohammal megfordította a mérkőzést, és eddigi legjobb teljesítményét nyújtva bejutott a világbajnokság negyeddöntőjébe, amelyben az Uruguay–Portugália találkozó győztese vár rá. Lionel Messi pedig lehet, hogy ezzel a kudarcélménnyel, a világbajnokságok kieséses szakaszában szerzett gól nélkül zárja vb-szerepléseinek sorát.

Az igazat megvallva: az Oroszországban látott argentin csapatban ennél több nem volt. A franciák pedig bebizonyították, hogy valóban maradt bennük egy még nem látott sebességfokozat.

Forrás: nemzetisport.hu

Kosárba

Kosárba helyezve

Betöltés...

...
Hiba

Sikertelen művelet

Ismeretlen hiba, kérjük, próbálja újra.