Elődöntő

Horvátország–Anglia elődöntő

Nem tér haza a futball, a horvátok először jutottak be vb-döntőbe

Horvátország története során először jutott be a labdarúgó-világbajnokság döntőjébe azzal, hogy hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Angliát. Az angolok az ötödik percben Kieran Trippier góljával vezettek, de Ivan Perisic egyenlített, a 109. percben pedig Mario Mandzukic eldöntötte a mérkőzést.

Mario Mandzukic győztes gólt szerzett a 109. percben (Fotó: AFP)

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
ELŐDÖNTŐ
HORVÁTORSZÁG–ANGLIA 2–1 (0–1, 1–1, 1–1) – h. u.
Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző. Vezette: Cakir (török)
HORVÁTORSZÁG: Subasic – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinic (Privaric, 95.) – Rakitic, Brozovic – Rebic (Kramaric, 101.), Modric (Badelj, 119.), Perisic – Mandzukic (Corluka, 115.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
ANGLIA: Pickford – Walker (Vardy, 112.), Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson (Dier, 97.), Lingard, A. Young (Rose, 91.) – Kane, Sterling (Rashford, 74.). Szövetségi kapitány: Gareth Southgate
Gólszerző:
Perisic (68.), Mandzukic (109.), ill. Trippier (5.)
Sárga lap: Mandzukic (48.), Rebic (96.), ill. Walker (54.)

A mérkőzés előtti atmoszféra teljesen más volt, mint amikor a dél-amerikai csapatok játszottak, a zenés-táncos mulatság helyett a szurkolók békésen iszogatták söreiket. Az óriási tét okozta feszültség szinte tapintható volt, Anglia második, Horvátország első világbajnoki döntőjére pályázott, de csak egy nyerhetett. Ez pedig előbbi lett.

A horvátok gurigáztak az első percekben, de sokra nem mentek vele, az angolok pedig elővették saját fegyverüket, és a töltény nagyon éles volt. Kyle Walker hosszan felívelt labdáját Jesse Lingard sarokkal vette le és fordult meg vele – egy kis varázslat, amit még több követett. Dele Allinak passzolt, aki bátran bement két védő közé, Luka Modric a tizenhatos előterében lefaultolta. Ez nagy hiba volt, mivel tudjuk, hogy pontrúgásokban nagyon jók az angolok. Ezt be is bizonyították ezen a vb-n sokadszor: Kieran Trippier pazarul a bal felsőbe tekerte a megítélt szabadrúgást. 0–1

Trippier pazar gólt szerzett szabadrúgásból (Fotó: AFP)

A Tottenham jobbhátvédje ezzel csatlakozott a vb-elődöntőkben gólt szerző angol elitklubban a legendás Sir Bobby Charltonhoz és Gary Linekerhez. Az angol szurkolóknak sem kellett több, ahogy a labda a hálóban landolt, már rá is kezdtek a sokat emlegetett „Football is coming home” című dalra, amit az elmúlt négy hétben Beatles-slágereket idéző népszerűségnek örvendett a drukkerek körében.

Ekkor még volt miért örülniük az angoloknak (Fotó: AFP)

A horvátok enerváltan futballoztak, talán a nyolcaddöntőben és negyeddöntőben vívott kétszer százhúsz perces csata éreztette hatását. Fizikálisan nem volt problémájuk, a párharcokba kőkeményen mentek bele, és a sprintek számára sem lehetett panasz, de gyakran két-három passz után eladták a labdát, nem igazán tudtak ritmust váltani egy-egy hosszas labdabirtoklás végén.

Fél óra elteltével veszélyeztetett először igazán Horvátország, amikor Luka Modric kevergetett a tizenhatoson belül, majd Ante Rebic eresztett meg egy löketet, épp Jordan Pickford kezébe. Igaz, előtte néhány másodperccel a túloldalon Harry Kane hagyott ki ordító helyzetet, Subasic kétszer is nagy bravúrral védte közeli lövését.

Kane óriási helyzetet hagyott ki (Fotó: AFP)

Az első félidő hajrájában többször is megzavarodott a saját térfelén passzolgató angol védelem, Ivan Rakitic labdát is tudott szerezni a tizenhatoson belül, de a túlerővel nem bírt, lövésig nem jutott.

Gareth Southgate-nek nagyon fontos mondanivalója lehetett a szünetben, hiszen még a cserejátékosokat is berendelte az öltözőbe, megfosztva őket egy kis mozgás lehetőségétől. Sőt, a folytatásra is jóval a horvátok után jöttek ki az angolok, az viszont sajnos nem jutott tudomásunkra, mi hangzott el a négy fal között.

A feszültség a pályán is az egekbe szökött: előbb Mario Mandzukic kapott sárgát, amiért idegesen belebokszolt a labdába, majd Kyle Walker szított indulatokat azzal, hogy nem adta oda a labdát egy bedobáshoz – ő is megkapta a maga lapját. A jóval passzívabb angol válogatott meg a maga gólját, Vrsaljko beadását Ivan Perisic karatésokat megszégyenítő mozdulattal juttatta hálóba. Minden kezdődhetett elölről. 1–1

Perisic kockázatos mozdulattal egyenlített (Fotó: AFP)

A horvátok megérezték a vérszagot, rögtön magasabb fokozatba is kapcsoltak, Perisic kis híján megduplázta góljainak számát, a kapufa parancsolt megálljt lövésének. A túloldalon Lingard száguldott a jobb szélen, középre lőtt labdája elsuhant a kapu előtt. A hajrához közeledve elkezdődött az idegek harca, mindkét csapat egyre idegesebben futballozott, ami a védelmek bizonytalanságát és a területek megnyílását hozta magával. Újabb gól viszont nem született, így jöhetett a kétszer tizenöt perc hosszabbítás – a franciák dörzsölhették a tenyerüket valószínűleg.

Perisicnek centik hiányoztak (Fotó: AFP)

A Danny Rose-t és Eric Diert is becserélő angolok jobban elkapták a ritmust, a frissen beállt két Tottenham-játékos össze is hozott egy szögletet, előbbi egy szabadrúgást is kiharcolt előtte nem sokkal. A fáradtság és pattanásig feszült idegek éreztették hatásukat, a játék tempója visszaesett, amikor a 105. perc végén kis híján fordítottak a horvátok. Perisic kanyarította középre a labdát a bal oldalról, a berobbanó Mandzukic lövése a kilépő Pickfordban akadt el.

Vrsaljko a gólvonalról fejjel mentett (Fotó: AFP)

Pickford szenzációs bravúrt mutatott be (Fotó: AFP)

Alighogy elkezdődött a ráadás második félideje, máris repültek a műanyag söröskorsók a pályára, elszabadult a pokol a lelátó egyik felén – Horvátország ugyanis megszerezte a vezetést. Az angol védelem nem tudott felszabadítani a bal oldalon, Perisic továbbfejelte a labdát Trippier mellett, Mandzukicot pedig nem követték le a belső védők, a támadó az ötösről kilőtte a bal alsót. Talán az első ilyen nagy kihagyása volt Oroszországban az angolok hátsó alakzatának, ezért viszont óriási árat fizettek. 2–1

Mandzukic lövése vb-döntőt ért Horvátországnak (Fotó: AFP)

A horvátok az egyenes kieséses szakaszban sorozatban harmadszor nyertek túlórában (két tizenegyespárbaj után ezúttal gólt szereztek a hosszabbításban), és készülhetnek a Franciaország elleni vasárnapi döntőre. A „futball nem tér haza”, Anglia megküzdhet a bronzéremért Belgiummal szombaton Szentpéterváron.

Angliának nem sikerült a döntőbe jutni (Fotó: AFP)

Forrás: nemzetisport.hu

Franciaország harmadszor vb-döntős, Belgiumnak marad a bronzmeccs

Elsőként a francia válogatott jutott be az oroszországi labdarúgó-világbajnokság döntőjébe, mivel az elődöntőben 1–0-ra legyőzte a belgákat. A franciák 1998 és 2006 után harmadszor játszhatnak vb-döntőt, míg a belgáknak 1986 után újra a bronzmérkőzés marad.

Samuel Umtiti fejesével győzött Franciaország (Fotó: Twitter)

ELŐDÖNTŐ

FRANCIAORSZÁG–BELGIUM 1–0 (0–0)
Szentpétervár,
 Kresztovszkij Stadion. Vezette: Cunha (uruguayi)
Franciaország: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernández – Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann, Matuidi (Tolisso, 86.) – Giroud (Nzonzi, 85.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps.
Belgium: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Chadli (Batshuayi, 91.), Witsel, Fellaini (Carrasco, 80.), Mousa Dembélé (Mertens, 60.) – De Bruyne, E. Hazard, Lukaku. Szövetségi kapitány: Roberto Martínez.
Gólszerző: Umtiti (51.)
Sárga lap: Kanté (87.), Mbappé (92.), ill. E. Hazard (63.), Alderweireld (71.), Vertonghen (94.)

A franciák kezdőcsapatába visszakerült az eltiltását letöltő Blaise Matuidi (akit Corentin Tolisso pótolt az Uruguay elleni negyeddöntőn), míg a belgáknál az eltiltott Thomas Meunier helyett Mousa Dembélé került be a csapatba. Meglepő húzással egyik szövetségi kapitány sem rukkolt elő.

A franciák kapuját természetesen Hugo Lloris védte, aki a 103. válogatott mérkőzésével utolérte a francia örökranglista 6. helyén Didier Deschamps-ot. A franciák mestere a 22. percben alighanem áldotta az eget, hogy ilyen kapusa van, Lloris ugyanis egy belga szöglet után óriási bravúrral hárította Toby Alderweireld lövését. Ezt megelőzően Eden Hazard próbálkozásából valószínűleg csak azért nem lett gól, mert Raphaël Varane léc fölé csúsztatta a labdát. Az első félórában tehát Belgium előtt adódtak a nagyobb helyzetek, bár a franciák is el-eljutottak az ellenfél kapuja elé.

Hugo Lloris óriási védése (Fotó: AFP)

Az első félidő utolsó negyedórájában aztán már inkább a kékek játszottak veszélyesebben, Antoine Griezmannban és Kylian Mbappéban állandóan benne volt a megugrás lehetősége, Olivier Giroud pedig rendületlenül küzdött a belga védőkkel. A 39. percben Mbappé ugratta ki remekül Benjamin Pavard-t, akinek lapos lövését Thibaut Courtois lábbal védte, hatalmas lehetőség volt.

Ami nem ment a jobbhátvédnek akcióból, az sikerült a franciák egyik középső védőjének pontrúgás után. Az 51. percben Griezmann jobb oldali szögletére Samuel Umtiti robbant be a legjobb ütemben, és Marouane Fellainit megelőzve a kapuba fejelt. 1–0

A franciák önbizalmát meghozta a gólt, nem sokkal később Mbappé és Matuidi zseniális passzai után Giroud került helyzetbe, de a blokkoló Mousa Dembélé nagyot mentett.

Elkerülve a még nagyobb bajt, a belgák felocsúdtak, és elkezdtek nyomni. Ebben partnerek voltak a franciák is, akik – vélhetően szándékosan – kicsit visszahúzódtak, bízva a gyors ellentámadásaikban. Na ja, ahol egy Mbappénak lehet előre rúgni a labdát…
Francia kontrából az utolsó percekig nem sokat láttunk, Lloris koncentrációja viszont gyakorlatilag egy másodpercre sem lankadhatott, mert a belgák folyamatosan az ellenfél tizenhatosa előtt járatták a labdát. Próbálkoztak rövid passzokkal, cselekkel, átlövésekkel, beadásokkal, de – a vb során először – képtelenek voltak gólt szerezni.

Húsz évvel ezelőtt Lilian Thuram duplájával jutottak döntőbe a franciák, most pedig egy másik védő fejelte őket vb-fináléba. A belga „aranygeneráció” pedig erről a világbajnokságról legjobb esetben bronzéremmel tér haza.

Az elődöntő másik mérkőzésén szerda 20 órától Anglia és Horvátország feszül egymásnak.
Forrás: origo.hu nemzetisport.hu